03/11/2024
Posle par dekada pregovora sa raznim prozivođačima borbenih aviona uključujući Kinu, Indiju i Rusiji sada je argentinska avijacija korak bliže nabavci F-16.
Američki državni sekretarijat 30. oktobra pokrenuo je proceduru za pribavljanje odobrenja za prodaju naoružanja i raznih komunikacionih sistema i pratećih sredstava za 24 F-16 za iznos od 941 milion dolara.
Proletos Argentina je potpisala ugovor sa Danskom za nabavku 24 aviona iz njihovih viškova za iznos od 300 miliona dolara. Sada se zna i koliki je ekonomski interes američke strane.
Sumarno, za oko 1,24 milijarde dolara argentinska avijacija dobiće avione sa savremenim raketama i dugoročnom podrškom za održavanje.
Argentina dobila „zeleno svetlo“ za preoružanje na F-16 u podvarijantama „blok 10“ i „blok 15“. Sa tim avionima dobiće najsavremenije rakete vazduh-vazduh velikog dometa – 36 komada AIM-120C-8 AMRAAM.
U listi sredstava su i konvencionalne avijacijske bombe Mk 82 mase 227 kg i moduli za
njihovu pripremu u konfiguraciji laserski vođene bombe GBU-12.
Američke bombe su modularne i na telo Mk 82 ako se stavi sistem vođenja i stabilizatori klasična bomba postaje vođena.
Jedno od sredstava koje će dobiti Argentina je Link-16, data link koji se koristi u NATO i kod biranih savezničkih zemalja za prenos podataka o taktičkoj situaciji u vazduhu, na zemlji i moru.
Danaska se rešila starih aviona i primila je nove F-35A. Avioni F-16 su prošli modernizaciju koja može da se poredi sa standardom aviona „blok 50“ i „blok 52“ i integrisane su rakete za vazdušni boj preko daljine vizuelnog kontakta.
Iz danskih viškova 19 aviona donirano je Ukrajini, a 24 dobiće Argentina i to postepeno – prvih šest komada 2025. godine i i primopredaja biće završena do 2028. godine.
Pre sedam godina Argentina je povukla iz naoružanja nadzvučne lovce Miraž III. Odavno su tražili zamenu, ali kada su stari avioni ostali bez resursa potreba za obnovom lovačke avijacije postala je hitna.
Nedostatak novca i razne političke prepreke uticale su na to da se izbor svede na Kineski JF-17 i Indijski Tedžas, ali Buenos Ajres je procenio da je tehnički i politički pogodan izbor američka tehnika.
Polovni avioni prema proceni Argentinaca bili su povoljni u odnosu cena-efikasnost. U našem
geografskom prostoru Rumunija se prva odlučila za polovne F-16 kao prelanzo rešenje do dolaska F-35, a Bugarska i Slovačka su nabavile nove F-16.