top of page
Writer's pictureUrednički tim

Evropska unija razvija pomoćni vojni agregat na bazi PEM gorivnih ćelija

13/10/2024

EU ulaže u razvoj novih tehnologija sa vojnom namenom (foto: x.com/EUDefenceAgency)

Konzorcijum od 11 kompanija, fakulteta i instituta razvija vojni agregat na gorivne ćelije u projektu koji se odvija pod okriljem Evropske odbrambene agencije. Učesnici projekta dolaze iz Nemačke, Francuske, Holandije i Slovenije.


Cilj projekta pod nazivom IAPUNIT II jeste da razvije PEM gorivne ćelije za pomoćni agregat snage 8 kilovata, a energija se stvara hemijskom reakcijom goriva i kiseonika. Kako je NATO politika da sva vozila sa pogonskim motorima koriste dizel i novi agregat radiće isključivo na dizel u skladu sa politikom Alijanse “jedino gorivo” (Single fuel policy).


Agregat bi trebalo da bude ugrađen pre svega u oklopna vozila koja u stanju mirovanja zahtevaju korišćenje energije za rad brojnih podsistema. Specifični zahtevi za novi agregat su da isijave manje toplote od standardnih agregata i baterija, kako bi se smanjio termalni i infracrveni odraz vozila.


Najveća prednost gorivnih ćelija je u tome što stvaraju energiju bez unutrašnjeg sagorevanja goriva, što je karakteristično za standardne civilne i vojne agregate.


Takođe, prema istraživanju Ministarstva za energetiku SAD za punjenje gorivnih ćelija potrebno je manje energije i emituje manja količina ugljen-dioksida u odnosu na punjenje litijumskih baterija.


Kako je agregat koji razvija Evropska odbrambena agencija namenjen za oklopna vozila, važni element je i činjenice da gorivne ćelije zauzimaju manji prostor i imaju manju masu.


Istraživači polaze od činjenice da zahtevi za energijom u oklopnim vozilima stalno rastu, dok sa druge strane rastu i zahtevi za većom autonomijom. Sve to treba uklopiti u zahtev za manjim termalnim odrazom, upakovati u mali prostor oklopnih vozila i smanjiti buku prilikom rada agregata.


IAPUNIT II ima za cilj da prevaziđe ova ograničenja kroz razvoj pomoćne jedinice zasnovane na gorivnim ćelijama, zadržavajući prednost korišćenja istog goriva kao i pogonski motor vozila, a istovremeno izbegavajući potrebu za dodatnim rezervoarom.


IAPUNIT II će sprovoditi konzorcijum sastavljen od jedanaest industrijskih i istraživačkih institucija, a vodiće ih Fraunhofer-Gesellschaft Institut za hemijsku tehnologiju iz Nemačke.


Učesnici projekta su i nemačka kompanija AVL Schrick, Tehnički univerzitet iz Minhena, Komesarijat za atomsku energiju i alternativne izvore energije iz Francuske, francuska kompanija Enercat Alsys-Group, francusko nemački proizvođač oklopnih vozila i tenkova KNDS ( Krauss Maffei Wegmann and Nexter Defense Systems), holandska multinacionalna kompanija Demcon, takođe holandska kompanija Procede Process Technology, i iz Slovenije Institut Jožef Stefan, Nacionalni institut za hemiju i Mašinski fakultet Univerziteta u Ljubljani.


Naručilac i nosilac projekta je Direkcija za istraživanje i inovacije Evropska odbrambena agencija EDA ( European Defense Agency). Evropska odbrambena agencija je institucija Evropske unije zadužena za promociju i sprovođenje povezivanja zemalja članica u okviru Zajedničke odbrambene i bezbednosne politike EU. Srbija je potpisala Administrativni sporazum o saradnji sa EDA 13. decembar 2013. godine.

bottom of page