08/05/2023
U Grčkoj je okončana najveća vazduhoplovna vežba Balkana Iniohos 23 koja je okupila članice NATO, partnere sa Bliskog istoka i po prvi put Indiju. Paralelno je održana i vežba specijalnih snaga Orion 23 uz učešće osam država uključujući Crnu Goru i Severnu Makedoniju, a planirano učešće srpskih specijalaca je izostalo.
Vežbe Iniohos 23 i Orion 23 najznačajnije su međunarodne vojne aktivnosti u organizaciji generalštaba oružanih snaga Grčke i imaju redovni godišnji karakter.
Inihohos 23 okupio je avijacije zemlje domaćina, Francuske, Španije, SAD, Indije, Italije, Saudijske Arabije, Slovenije, Jordana i Kipra. Zvezde vežbe bili su grčki F-16 Vajper, premijerni nastup Indije sa četiri aviona Su-30, saudijski F-15 i Rafali koji su leteli sa grčkim i francuskim obeležjima.
Paralelno sa Grčkom, indijsko vazduhoplostvo učestvovalo je i manevrima u Francuskoj, a deo indijske avijacije u svojoj zemlji sa ratnim vazduhoplovstvom SAD izvodi zajedničku vežbu Cope India. Ova zemlja i Srbija prošle godine su bili prisutni u statusu posmatrača na Iniohosu 22.
Tokom Inohosa isprobavani su raznovrsni ofanzivni i defanzivni scenariji borbe u vazdušnom prostoru uz razmenu nacionalnih iskustava.
Epicentar Iniohosa bila je vazduhoplovna baza Andravida kod Zakintosa. Tu se nalazi Vazduhoplovni taktički centar i novoformirana eskadrila za operativnu sintetičku obuku opremljenu najsavremenijim simulatorima za borbene pilote.
Kulminacija vežbe bio je prelet iznad atinskog Akropolja "koji simbolizuje međunarodnu saradnju, prijateljstvo i interoperabilnost", saopštili su zvaničnici grškog ratnog vazduhoplovstva.
Paralelno sa vežbama ratnih vazduhoplovstava na zemlji i moru se odvijala vežba Orion 23 pod vođstvom novoformirane komande za specijalne operacije oružanih snaga Grčke.
Učestvovale su specijalnih snaga vojske zemlje domaćina, SAD, Francuske, Kipra, Austrije, Bugarske, Severne Makedonije i Crne Gore kao i posmatrače iz Izraela i Egipta. Prema navodima grčkih medija, Srbija je otkazala planirano učešće u ovoj vežbi zbog uzdržanog stava Atine na glasanju u Savetu Evrope a povodom zahteva Kosova za članstvo.
Na 20 različitih lokacija oko 350 komandosa ovih zemalja izvodilo je čitav spektar akcija iz domena specijalnih operacija: amfibijsko iskrcavanje (over the beach - OTB), pretres i zaplenu plovila - Visit Board Search and Seizure - VBSS), izviđačko-obaveštajna dejstva (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance - ISR), padobranske skokove na neprijateljkoj teritoriji (Military Free Fall - MFF), iskrcavanje iz helikoptera, blisku borbu u zatvorenom prostoru (Close Quarter Combat - CQC), dejstva snajperskih timova, izvođenje taktičko-tehničkih procedura, otkrivanje improvizovanih eksplozivnih naprava i pružanje prve pomoći na bojištu (Tactical Combat Casualty Care - TCCC).
Pored vojnih specijalnih snaga na Orionu 23 nastupala i sa specijalnom protivterorističkom jedinicom policije EKAM i ronaličkom jedinicom obalske garde.