top of page

Kina pooštrila propise za izvoz roba i tehnologija koje mogu da imaju vojnu namenu

Writer: Urednički timUrednički tim

Roba dvojne namene predmet je sve rigoroznijih kontrola u međunarodnoj trgovini (foto: x.com/maersk)
Roba dvojne namene predmet je sve rigoroznijih kontrola u međunarodnoj trgovini (foto: x.com/maersk)

Kina je donela novi set strožijih propisa o kontroli izvoza robe dvojne namene, odnosno one koja ima i civilnu i vojnu namenu. Nova regulativa doneta je uoči posete predsednika Si Đinpinga Rusiji i usred pojačanih sankcija SAD-a usmerenih na kineske kompanije koje isporučuju robu dvojne namene poput mikroelektronike i dronova Moskvi i tako pomažu njene vojne napore u Ukrajini.


Mere koje stupaju na snagu 1. decembra, imaju za cilj "zaštitu nacionalne bezbednosti i interesa, promociju globalne saradnje u oblasti neširenja oružja, jačanje i standardizaciju kontrole izvoza dvonamenskih proizvoda", prenose mediji.


Novi propisi predviđaju uvođenje sistema dozvola za izvoz roba dvojne namene, uključujuči listu roba sa posebnim restrikcijama, jačaju transparentnost i standardizaciju politika kontrole izvoza i jačaju mere kontrole u lancu proizvodnje.


Si prisustvuje samitu BRIKS u ruskom gradu Kazanju od utorka do četvrtka, navodi kinesko ministarstvo spoljnih poslova.


SAD i EU su uvele čitav spektar sankcija čiji je cilj da zaustave snabdevanje ruske vojne industrije inostranim komponentama. Jedan od najvećih izazova u tom domenu je kontrola reeksporta tehnologija dvojne namene.


Veruje se da je Moskva koristi mrežu kompanija u Evropi i Aziji za zaobilaženje međunarodnih sankcija kako bi vojnoj industriji obezbedila komponente neophodnih za proizvodnju raketa, tenkova, borbenih aviona i druge vrste naoružanja i vojne opreme.


Portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova, Mao Ning, ponovila je protivljenje Kine američkim sankcijama na konferenciji za novinare, navodeći da Kina nikada nije isporučivala oružje ni Rusiji ni Ukrajini i da strogo kontroliše izvoz proizvoda dvojne namene, uključujući dronove.


Prošle nedelje, Vašington je dodao dve kineske kompanije na svoju listu sankcija, tvrdeći da su bile uključene u proizvodnju dronova koje Rusija koristi u ratu protiv Ukrajine.


Materijali i tehnologija koji bi mogli biti korišćeni u aeronautici mogli bi biti među prvima na listi kontrolisanih stavki, izjavio je Benjamin Kavender, direktor u China Market Research Group, ističući ulogu dronova u sadašnjim sukobima.


Kina je pokušala da pokaže da "sledi slične norme kao i druge nacije u pogledu regulisanja trgovine dvonamenskom robom", dodao je.Međutim, Alisia Garsia-Erero, glavna ekonomistkinja za Azijsko-pacifički region u Natixis-u, sugerisala je da će Rusija verovatno biti izuzeta od mogućih kontrola izvoza.


Novi propisi uvode sistem licenciranja za izvoz dvonamenskih proizvoda i kreiraju listu ograničene robe, a izvoznici će morati da otkriju krajnje korisnike i namenu izvezene robe, navodi se u zvaničnoj izjavi.

  • facebook
  • twitter

©2023 Balkanska bezbednosna mreža. Odbrana i bezbednost iz ugla novinara i urednika sa prostora Jugoistočne Evrope.

bottom of page