16/07/2024
Oružane snage Mađarske do kraja jula dobiće prvu količinu nemačkih borbenih vozila pešadije (BVP) Links (Lynx KF41), licencno proizvedenih u domaćem pogonu u Zalaegeršegu. To je sastavni deo ambicioznog plana Budimpešte da vojnu tehniku sovjetskog porekla zameni novom od vodećih zapadnih kompanija uz istovremeno jačanje sopstvene namensku industrije.
Kako je naveo direktor pogona Rajnmetal Mađarska (Rheinmetall Hungary) Pol Valf, ta vozila su već dobila upotrebnu dozvolu i sada se očekuje njihov prijem u jedinice mađarske vojske. Mađarska već koristi određenu količinu Linksova, ali se radi o inicijalnoj isporuci iz nemačkih fabrika, dok će sada prvi put dobiti vozila koja su proizvedena domicilno.
Reč je o nastavku ambicioznog plana modernizacije oružanih snaga sa osloncem na Nemačku i fabrike domaće vojne industrije "Zrinski 2026" koji, osim novih BVP-ova, u oklopnoj komponenti predviđa i uvođenje u naoružanje i tenkova Leopard 2A4 i 2A7, tenkova za izvlačenje, lansirnih mostova, PVO sistema na šasiji Linksa i drugih vozila.
Konkretno, ugovor vredan dve milijarde dolara između Mađarske i Rajnmetala predviđa isporuku ukupno 218 Linksova, od kojih će 172 biti proizvedena u Zalaegeršegu. "Razlika" od 46 Linksova je proizvedena u Nemačkoj i ta vozila su već isporučena u periodu od oktobra 2022. do kraja 2023. godine.
Reč je o sofisticiranom višenamenskom BVP-u koji spada u najsavremenije u svojoj klasi po oklopnoj zaštiti, pokretljivosti i po vatrenoj moći. Osim raznih vrsta senzora, može da raspolaže topovima i mitraljezima u modularnoj kupoli, protivoklopnim raketama i izviđačkim dronom.
U osnovnoj varijanti borbenog vozila pešadije ima tri člana posade - komandira, nišandžiju i vozača i odeljenje od osam vojnika.
Osim u osnovnoj varijanti, mađarska vojska će Linksove imati i u varijanti za komandovanje, izviđanje, navođenje avijacije, medicinsku evakuaciju ranjenika i za obuku vozača. Za vatrenu podršku biće izrađeni na bazi Linksa samohodni minobacači kalibra 120 milimetara a činjenica da će Linksovi biti opremljeni modularnom kupolom na telu biće iskorišćena je i da jedan broj vozila bude u PVO konfiguraciji, pod nazivom Skajrendžer 30.
Najavljeno je da će kompletna proizvodnja do sada naručenih Linksova biti završena do 2029. godine.
Severni susedi Srbije već neko vreme pokazuju snažnu ambiciju da sveobuhvatno zanovi naoružanje iz vremena Sovjetskog saveza i na listi nabavki nalazi se manje više sve - od nove automatske puške do svojevremeno zaboravljenih tenkova.
Ono što mađarsku izdvaja od većine drugih zemalja na sličnom putu je to da su nabavke uslovljene delimičnim ili potpunim licencnim osvajanjem proizvodnje tih sredstava u domaćim fabrikama, čime se garantuje samodovoljnost u kriznim situacijama i omogućeva dugoročno održavanje.
U pozadini svega je i snažan tehnološki skok koji se očekuje iz takvih poslova i stvaranje kadrovske baze za autonomni budući razvoj sofisticiranih borbenih sistema, odnosno samostalni nastup na međunarodnom tržištu naoružanja, na kojem se u poslednjih nekoliko godina okreću ogromne svote novca.
Vlasnička struktura fabrike u Zalaegeršegu trenutno je 51 odsto u korist Rajnmetala a 49 odsto u korist Vlade Mađarske ali je 3. jula potpisan Memorandum o razumevanju kojim se predviđa da obe strane ubuduće imaju po polovinu vlasništva, što će omogućiti dalje poslove kao što je proizvodnja novog osnovnog borbenog tenka (main battle tank) i drugih projekata u saradnji sa italijanskom industrijom.
Ta fabrika trenutno zapošljava između 320 i 350 ljudi a ideja je da postane i kadrovski centar odnosno rasadnik stručnjaka za dalje poslove, koji sada nisu mogući zbog nedostatka kvalifikovane radne snage.
U planu je da se napravi nova fabrika, negde na jugu zemlje, koja će biti komplementarna sa tim pogonom i koju će ustrojiti upravo kadrovi iz Zalaegeršega, dok će u Budimpešti biti oformljen centar za razvoj softvera i digitalnih platformi, koji će obavljati poslove za vojnu industriju.