top of page
Writer's pictureVojkan Kostić

NATO pojačanje u Rumuniji: Stigli španski marinci

22/11/2024

Španski marinci po dolasku u Rumuniju (foto: defense.gouv.fr)

Nešto više od 200 španskih marinaca i 40 vojnih vozila upućeno je kao pojačanje NATO borbenoj grupi u Rumuniji. To je četvrta zemlja koja se priključila misiji pod komandom Francuske sa ciljem da pojača južni deo istočnog krila Alijanse.


Kako se navodi, u pitanju je jedna ojačana mehanizovana četa španske vojske iz sastava Treće brigade mornaričke pešadije. Vojnici su prebačeni avionima, a tehnika železnicom. Smešteni su sa kolegama iz Francuske, Belgije i Luksemburga u rumunskoj bazi Činкu. To je korak dalje u planovima da se NATO borbene grupa u Rumuniji u 2025. poveća na rang brigade.


NATO ima borbene grupe u tri baltičke zemlje, Poljskoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Rumuniji i Bugarskoj. Svaku od grupa predvodi neka od većih članica Alijanse. One postaju sve brojnije i opremljenije zbog ruske invazije na Ukrajinu.

Borbena vozila oružanih snaga Španije stigla su u Rumuniju železnicom (foto: defense.gouv.fr)

Španskoj mehanizovanoj četi pridodati su i timovi za navođenje avijacije i korekturu artiljerijske vatre, inžinjerijske ekipe za ukljanjanje neeskplodiranih ubojnih sredstava i timovi za upravljanje bespilotnim letelicama.


Od tehnike u Rumuniju su poslata borbena vozila pešadije Pirana (8x8) švajcarske proizvodnje, kojima Španija ubrzano popunjava svoje mehanizovane pešadijske jedinice.


Do sada je naručeno gotovo 400 komada, od ukupno planiranih 650 oklopnjaka, kojima će polako iz upotrebe biti istisnuti stariji modeli do 2027. godine.


Takođe su upućena i lako oklopljena vozila španske proizvodnje VamTac, koja po izgledu,

mogućnostima i nameni najviše podsećaju na američki Hamvi. U pitanju su vozila koja od

naoružanja mogu nositi protivoklopne rakete Spajk, teški mitraljeze ili minobacače kalibra 81

milimetar.

Španski vojnici se iskrcavaju u Rumuniji (foto: defense.gouv.fr)

Prethodnica mehanizovane grupe upućena je u Rumuniju početkom prethodnog meseca a cela operacija izvedena je u saradnji sa delovima španske mornarice i ratnog vazduhoplovstva.


Prva grupa mornaričke pešadije, koju su činili uglavnom pripadnici službe logistike, imala je zadatak da pripremi na terenu objekte za smeštaj i prihvat glavnine jedinice, čiji pripadnici su

prebačeni pomoću transportnih aviona Erbas A-400M.


Tehnika je prebačena brodovima iz mornaričke baze u Kadizu. Do sada, Španija je u Rumuniji angažovala samo vazduhoplovnu jedinicu sa osam lovaca F-18 za zadatke zaštite vazdušnog prostora kao i osmatrački radar na obali Crnog mora.

bottom of page