13/11/2024
Parlament u Bukureštu usvojio je većinom glasova zakon kojim se odobrava kupovina 32 višenamenska borbena stelt aviona F-35 za ukupno 6,5 milijardi evra. Prvi avioni stići će u Rumuniju 2031. godine.
Rumunski poslanici su sa 194 glasa za, 4 protiv i jednim uzdržanim usvojili nacrt koji im je vlada po hitnoj proceduri poslala na usvajanje. Sem 32 aviona 5. kupovina uključuje naoružanje, rezervne delove, opremu i logističku podršku a isporuka počinje 2031. Planirana je nabavka još 16 primeraka za popunu tri eksadrile. One su trenutno naoružane avionima F-16 koji su nabavljeni kao prelazno rešenja.
Rumunija se oslanja na SAD u ambicioznom programu modernizaciju odbrane i prelasku na zapadna rešenja. Ekonomski rast do sada je omogućio nabavku PVO sistema Patriot, višecevnih lansera raketa HIMARS, naručeni su tenkovi Abrams a u saradnji General Dynamicsa i domaćeg UMB proizvode se oklopna vozila Pirana.
Sada je na redu modernizacija avijacije, Kako je Balkanska bezbednosna mreža već pisala, američki Stejt Department 14. septembra je odobrio Rumuniji kupovini 32 višenamenska borbena aviona F-35 kao deo jačanja istočnog krila NATO sa najvišom cenom sa naoružanjem, opremom i logistikom do 7,2 milijarde dolara.
Samo nekoliko dana pre odobrenja kupovine stelt aviona, SAD su odobrile Rumuniji kupovinu 186 raketa vazduh-vazduh srednjeg dometa "ispali i zaboravi" AMRAAM i u maju 300 raketa kratkog dometa Sajdvinder. Te rakete mogu da koriste i F-16 i F-35A koji će
ih zameniti.
Aviona F-35 (puni naziv je F-35 Lightning II odnosno Munja 2) je višenamenska letelica pete generacije i svrstava se u red najsavremenijih borbenih sistema tog tipa. Izrađen je po stelt tehnologiji smanjenog radarskog odraza.
Za razliku od letelica sličnog tipa, F-35 je dokazan u borbi . Vatreno krštenje F-35A izveli su Izraelci u maju 2018, a Amerikanci su ga prvi put koristili u borbi u septembru iste godine.
Trenutno 20 zemalja koristi ili je naručilo F-35. Najveći korisnik je Vojska SAD koja koristi i sve tri varijante aviona F-35A sa klasičnim poletanjem i sletanjem, F-35B sa poletanjem sa kratkih pisti i vertikalnim sletanjem i F-35C za nosače aviona.
Do sada je isporučeno 1.040 aviona, obučeno 2.680 pilota i 17.200 pripadnika tehničkog sastava.