30/12/2024
Slovačka je prva evropska NATO članica čije će nebo braniti izraelski integrisani raketni sistem PVO Barak MX. Ugovor sa Izraelskom avio industrijom (IAI) vredan 560 miliona evra dolazi u trenutku kada Evropa ubrzano ulaže u modernizaciju PVO, dok Izrael uspeva da pojača prisustvo na tržištu starog kontinenta kupovinama Beograda, Berlina i Bratislave.
Kupovina Barak MX značajan je iskorak za Slovačku, koja se i dalje oslanja na zastarele sovjetske PVO sisteme Kub. Slovačko nebo trenutno štiti i NATO saveznik talija sa sistemom SAMP/T, a nabavka od Izraela ojačače samostalne kapacitete za odbranu.
Barak MX je integrisani sistem PVO koji može da obara ciljeve različite veličine, od dronova do balističkih raketa, na daljinama do 150 kilometara. Ključna prednost sistema je u modularnosti i integrisanosti svih komponentni koje proizvođač može da “skroji” po zahtevima kupca.
Barak ima tri vrste raketa presretača. MR (Medium Range) srednjeg dometa do 35 kilometara u daljinu i 20 kilometara u visinu. LR ( Long Range) dugog dometa 70 km u daljinu i 20 kilometara u visinu. ER ( Extended Range) je produženog dometa do 150 kilometara i 30 kilometara u visinu.
Sve verzije Baraka imaju 8 raketa po lansirnom oruđu, a rakete imaju manevarsku izdržljivost od 50 G što ih svrstava u sam svetski vrh. Poređenja radi u višenamenskim borbenim avionima maksimalno opterećenje je 9 G koje ljudski organizam teško može da izdrži.
Proizvođač takođe navodi da je Barak visoko otporan na elektronske kontramere potencijalnog neprijatelja. Treba dodati i činjenicu da Izrael spada u tehnološki najnaprednije zemlje u oblasti elektronskog izviđanja i protivelektronskih dejstava.
Sistem Barak osim u verziji MX, pravi se i kao Barak 8 u saradnji sa Indijom. Korisnici Baraka su Izrael, Indija i Azerbejdžan, a pre Slovačke ugovore su potpisali Kipar i Maroko.
Ugovor sa Slovačkom deo je šireg izraelskog nastojanja da se pozicionira na evropskom tržištu, u trenutku kada NATO članice planiraju velike investicije u modernizaciju PVO.
Pored Slovačke, Barak su već kupili Kipar i Maroko, dok Indija i Azerbejdžan koriste verziju Barak 8 razvijenu u saradnji sa Izraelom.
Iako Izrael beleži određene uspehe u prodaji naoružanja evropskim zemljama, rat u Gazi i rastuće tenzije u odnosima sa EU predstavljaju izazov. Francuska je leta 2024. izbacila Izrael sa sajma naoružanja Eurosatori, dok su pojedine zemlje, poput Nemačke i Srbije, nastavile da kupuju izraelske sisteme.
Beograd je tako kupio od Elbita raketne lansere PULS i dronove Hermes, o čemu je Balkanska bezbednosna mreža već pisala. Berlin je u decembru takođe potpisao ugovor sa Elbitom o opremanju aviona Airbus A-350 Vlade Nemačke sistemom protivraketne odbrane J-MUSIC koji ometa rakete sa infracrvenim navođenjem.