top of page
Writer's pictureVojkan Kostić

Slovenija isporučila Ukrajini bataljon oklopnih vozila i borbenih vozila pešadije JNA

14/06/2024

Oklopno vozilo BOV verzija TAM 150 B9 VP 4X4 Vojske Slovenije (foto: slovenskavojska.si)

Nakon što je sredinom 2022. isporučila bataljon tenkova T-55S i bataljon borbenih vozila pešadije (BVP) M-80A nasleđenih od bivše JNA, Slovenija je ove nedelje Ukrajini isporučila još jedan bataljon oklopnih vozila M-86 BOV i BVP-ova istog porekla, kao i drugu vojnu i materijalnu pomoć.

 

Kako navode ukrajinski i ruski mediji, reč je o 20 oklopnih vozila M-86 naoružanih teškim mitraljezom kalibra 12,7 milimetara, šest BOV-ova u PVO konfiguraciji sa trocevnim topom M55 kalibra 20 milimetara i još tri BVP-a naoružanih kupolom sa topom 20 milimetara.

 

Osim toga, Slovenija je Ukrajini isporučila i neobjavljen broj dronova i pripadajuće municije za oklopnjake.

 

Krajem leta prve ratne godine, Slovenija je Ukrajini isporučila 28 modernizovanih tenkova T-55S i 35 BVP M-80A, koji su odmah bili uključeni u aktivne mehanizovane brigade ukrajinske vojske i korišćeni u borbama.


Oklopno vozilo BOV verzija TAM 150 B9 VP 4X4 Vojske Slovenije (foto: slovenskivojnik.si)

Za prijem slovenačkih tenkova T-55S Ukrajina je odredila 47. samostalnu mehanizovanu brigadu, dok su BVP M-80A dodeljeni 24. mehanizovanoj brigadu. Reč je o brigadi koja je imala tri bataljona sovjetskih BVP BMP-2 i tenkovski bataljon popunjen tenkovima T-64BV, ali koja je Donbasu pretrpela velike gubitke, pa je obnovljena mahom tehnikom iz NATO zemalja.

 

Poznato je da su M-80A prvi put učestvovali u borbama na hersonskom pravcu, u nastojanjima 24. brigade da uspostavi mostobran na reci Ingulec i da je tada bilo i gubitaka u toj tehnici.

 

Isporučene količine (28 tenkova, 26 BOV i 38 BVP) približno odgovaraju količini potrebnoj za formiranje sovjetskog oklopnog/mehanizovanog bataljona koji po formaciji sadrži 31 vozilo (tri čete sa po 10 vozila i vozilo komandanta bataljona).

 

Vozila koja su poslednja isporučena nekada su pripadala slovenačkom vojsci i Vojnoj policiji, a pre toga Jugoslovenskoj narodnoj armiji i Ministarstvu unutrašnjih poslova SR Slovenije. Nakon što su intenizvno korišćeni u zemlji i u međunarodnim misijama ta vozila su proglašena neperspektivnim i rashodovana, odnosno prebačena u rezervu, odakle su sada donirana Ukrajini.

 

Slovenija je i pre toga bila lider u obezbeđivanju vojne opreme za Ukrajinu u bivšem jugoslovenskom regionu jer je takođe slala šlemove, municiju, protivavionske topove 20/3, balističku opremu i novčana sredstva.

 

Konkretno, na poziv Češke da se oformi fond za nabavku municije za ukrajinske oružane snage, Slovenija je priložila milion američkih dolara. Krajem prošle godine, Slovenija je, iz budžeta Ministarstva ekonomije, izdvojila još 1,6 miliona dolara za operacije razminiranja u Ukrajini.

bottom of page