25/03/2023
Grčka, Rumunija, Mađarska i Hrvatska četiri su države regiona koje su okviru Evropske odbrambene agencije potpisale projekat zajedničke nabavke municije za sopstvene potrebe i Ukrajinu.
Projekat vredan preko 2 milijarde evra će omogućiti ubrzanu nabavku artiljerijske municije 155 mm u naredne dve godine i ostalih tipova municije u narednih sedam godina. Ukupno 23 zemlje učestvuju u projektu. Pored onih iz regiona, potpisnice su Austrija, Belgija, Italija, Kipar, Češka Republika, Estonija, Finska, Španija, Francuska, Nemačka, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Poljska, Portugalija, Slovačka, Švedska i Norveška.
Cilj plana evropskih lidera je da pruže Ukrajini potrebnu artiljersku municiju i istovremeno bržu popunu nacionalnih zaliha. Veruje se da će kolektivna kupovina municije stimulisati proizvođače da povećaju proizvodnju i istovremeno spustiti njenu cenu.
"Ovaj projekat šalje jasnu poruku industriji i jača podršku Ukrajini nakon ruske ratne agresije. Zajednička nabavka je najbolja opcija za postizanje smanjenja troškova...dok istovremeno omogućava državama članicama da kupuju municiju prema svojim nacionalnim potrebama i pružaju podršku Ukrajin" saopštila je EDA.
Prema navodima Njujork Tajmsa Ukrajini u aktuelnom ratu preko je potrebna municija kalibra 155 mm za artiljerijska oruđa dobijena od zapada. Kijev traži 350.000 granata tog kalibra mesečno, dok su trenutni kapaciteti proizvođača u EU oko 650.000 svih kalibara godišnje.
Od početka ruske invazije EU je potrošila oko 450 miliona evra kao nadoknadu državama članicama za slanje 350.000 granata Ukrajini.
Čelnik agencije Žoze Borelj početkom meseca je predstavio tri komplementarna pravca za bržu isporuku više artiljerijske municije.
Prvo je pomoć državama članicama u slanju takve municije iz nacionalnih skladišta, drugi je objedinjavanje potražnje i brzi prelazak na zajedničku nabavku municije kalibra 155 mm i konačno povećavanje proizvodnih kapaciteta evropske namenske industrije.
Projekat zajedničke nabavke municije omogućiće ubrzanu proceduru, pojednostavljivanje tenderskih postupaka i sklapanje ugovora u kratkom roku. Zemlje potpisnice dobijaće nadoknadu kroz specijalni EU fond namenjen za podršku zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici Unije.
Od novembra 2022. Evropska odbrambena agrencija radi na tri programa zajedničke nabavke - municije, opreme za vojnike i ABHO sredstava, a u skladu sa prioritetima država članica, odnosno kritičnih manjkavosti.